A je to tady. Slunce pomalu začíná ukazovat svou teplejší tvář. Svět se začíná plnit pestrými barvami. Vzduchem se začíná ozývat zpěv ptáků a smogový zápach střídají vůně prvních kvetoucích květin a stromů.

Pokud právě začínáte přemýšlet nad tím, že po zimě odpojíte děti od internetu a vytáhnete je ven do přírody, máme pro Vás pár tipů do začátku.

Divoká příroda má určitě své nepřekonatelné kouzlo

Pokud jste ale ještě nikdy nezkusili vyrazit s rodinkou pod stan mimo civilizaci, mohla by se z týdne dovolené snadno stát fárání podobná těžká dřina. Místo plánovaného odpočinku budete možná potřebovat další dlouhou rehabilitaci a pobyt v lázních. Zkuste si pro začátek vybrat spíš některý z několika desítek českých kempů. Přechod z virtuální reality do skutečného světa nebude pro děti tak drastický a „wi-fi free zóny“ už jsou dnes v kempech docela běžná věc.  Na seznámení se se stanováním by to mohl být dobrý začátek.

Kemp vybírejte pečlivě a jeho volbu rozhodně nepodceňujte

Pro rodiny s malými dětmi je určitě výhodou pěkné a různorodé dětské hřiště. Děti si tam můžou snadno najít nové kamarády a to často znamená více volných chvil pro rodiče. Další výhodou kempů oproti divoké přírodě jsou toalety a sprchy. Někteří provozovatelé ale v této oblasti mají stále velké mezery a prostor k vylepšování, takže na to pozor.

Věnujte čas přípravě dovolené

Naplánujte si alespoň v hrubých rysech, co byste chtěli dělat. Když vybíráte kemp, zkuste zhodnotit i jeho nejbližší okolí a naplánovat třeba kratší procházku nebo klidně i celodenní výlet. Dobré je počítat i s nepřízní počasí a nachystat nějakou zábavu pro děti. Na místě už většinou nebývá prostor a pohodlný přístup k informacím jako doma. Představte si, že jste zavření na několika málo metrech čtverečních s Vašimi ratolestmi, které se koušou nudou a všude okolo vydatně prší.

Zvažte způsob stravování

Uvařit si kotlíkový gulášek a opéct špekáček patří určitě mezi povinné aktivity každého stanování, ale pokud opravdu zvolíte kemp, věnujte čas průzkumu kvality místní restaurace nebo bufetu. Stany jsou přes den hodně teplé a potraviny tak podléhají rychlé zkáze. Navíc. Vařit na ohni nebo plynovém hořáku každý den taky není zrovna to pravé ořechové. Hlavně pro maminky by pak dovolená nemusela být tak úplně dovolenou.

Poslední malá připomínka – voda teče z kopce. Až budete stavět stan, tak si na to určitě vzpomeňte. Mírný svah je rozhodně lepší než domnělá rovinka, ve které by se po dešti mohla držet voda. Není nad to se uprostřed noci probudit uprostřed malého jezírka.

 

Stanování je pokaždé velkým dobrodružstvím a každé velké starosti s ním spojené se nakonec promění ve veselou vzpomínku, které se po čase společně zasmějete.