Naše země je sice rozlohou poměrně malá, ale co se týče historie, je určitě velmi bohatá. Když si najdete jakoukoliv turistickou mapu České republiky, uvidíte, že se to v ní hemží hrady, zámky, zříceninami, památníky a dalšími zajímavými místy. Málokterá země světa se může pochlubit takovou hustotou historických a kulturních památek. I bez toho, abyste přes den nachodili desítky kilometrů, není u nás větší problém během dopolední procházky navštívit i několik turisticky zajímavých míst. Ve většině případů je taková procházka spojená s pohybem v krásné přírodě, která je u nás opravdu nádherná a rozmanitá. Lesy listnaté, jehličnaté, ale i smíšené, paloučky plné barevných rostlin a potůčky s průzračně čistou vodou u nás nejsou zdaleka nic výjimečného.

 

 

Už před několika lety jsem náhodou narazil na pěknou mapu České republiky s hrady a zámky a dalšími turistickými zajímavostmi, na které byli i malé kreslené obrázky nejvýznamnějších památek. Samotného mě tenkrát překvapilo, jak je mapa hustě posetá. Přes obrázky hradů a zámků šlo skoro sotva přečíst názvy některých měst. Napadlo mě, jak by asi taková mapa vypadala, kdyby v ní bylo opravdu všechno. Jak by asi musela být velká, aby přehledně zobrazovala všechny zajímavosti, které naše zem může zvědavému turistovi nabídnout. A hned se nabízí další otázka. Proč jezdit někam do zahraničí, když máme tolik krásy přímo u nosu? Vždycky se najdou důvody pro a proti. Musím přiznat, že kdybych si musel vybrat, jestli bych si deku roztáhl na louce u nějakého pěkného rybníčku, nebo na přeplněné pláži s rozpáleným pískem někde u moře, bylo by to pro mě jednoduché.

 

Kvalita služeb se u nás pomalu ale jistě zlepšuje. Třeba na stránkách www.dokempu.cz si můžete vybrat s 671 kempů, které jsou podle autorů stránek vhodné pro rodinnou dovolenou. To už je rozhodně solidní výběr a bylo by s podivem, kdyby se nenašlo něco vhodného pro krásnou rodinnou dovolenou plnou zážitků a dobrodružství. Na to, jak jsme malý stát je rozhodně z čeho vybírat. Navíc, když si člověk ustele s celou rodinou na zemi pod stanem, je přírodě, alespoň podle mého názoru, prostě o pořádný kus blíž. Musím se přiznat, že nemám páru, jaké to je stanovat u moře. Vyhlídka na takové stanování mě nikdy nelákala. Možná má stanování ve čtyřiceti stupních ve stínu taky svoje kouzlo, ale moc možností k zajímavému výletu asi takové stanování nenabídne. Proč to teda napřed  nezkusit doma, než pojedeme utrácet někam ven?